Proč je jednoduchá hudba oblíbenější než jazz aneb paralela hudby a designu

Proč je jednoduchá hudba oblíbenější než jazz aneb paralela hudby a designu

Pravidelně poslouchám hudbu a přemýšlím, proč některé skladby jsou chytlavé a lidé je mají rádi a naopak proč jiné nejsou příliš oblíbené. O tom je dnešní úvaha.

Často si promítám design do různých odvětví života. Design se dá aplikovat v podstatě na všechno. A to mě fascinuje. Stejné designové principy můžete uplatnit v naprosto jiných sférách. Vždy jde o nějakou interakci mezi uživateli a fyzickou nebo abstraktní věcí.

Když navrhujete web, chcete aby se uživatelům dobře používal a aby naplnili cíle. Když navrhujete oblečení, chcete, aby bylo pohodlné, funkční a dobře vypadalo. Když navrhujete interiér, chcete aby prostor nejen vypadal hezky, ale abyste nezakopávali o nábytek. Když navrhujete produkt, chcete aby působil nejen esteticky, ale aby byl kvalitní a přinášel hodnotu. A co hudba?

V designu obecně platí, čím jednoduší cesta a řešení je, tím je efektivnější. A platí to u všeho. Jednoduchý web je lepší než složitý. Jednoduché oblečení vypadá elegantněji. Jednoduchý interiér je vzdušnější a modernější. Zjednodušit se dá jak produkt nebo služba, tak řešení problémů, situací nebo procesů. Jednoduchostí bych chtěl navázat i na hudbu.

Jsem hudebník a poslouchám různé hudební žánry (mimo jiné bych rád pro zábavu obnovil kapelu, takže pokud jste v blízkosti Olomouce, zkuste mi dát vědět #skrytareklama). V hudbě často hledám různé vzory a přemýšlím, proč určitá muzika oslovuje větší publikum než jiná. Proč některý skladby zůstanou v lidech po dlouhou dobu a naopak proč jiná hudba oslovuje pouze specifické publikum.

Mnoho lidí nemá rádo vážou hudbu. Můžete si říct, že je to tím, že v ní zní dechové a smyčcové nástroje, které obecně nejsou moc v oblibě. Není to pravda. Tyto nástroje se zapojují i do moderní hudby a mladí lidé ji mají přesto rádi. Schválně si porovnejte klasické hudební nástroje ve vážné a moderní  hudbě. Určitě jste někdy slyšeli kombinaci swingu, elektronické hudby a klarinetu nebo saxofonu. A o houslích ani nemluvím.

Nejde ani o trendy v hudbě. Ano v jednom období kralovaly dechy, potom elektrické kytary a dnes slyšíme hodně elektronických skladeb. Pořád je to ale hudba složená z not, rýmů a rytmů.

Takže otázka zní, proč některé skladby osloví větší publikum? A je jedno, jestli jde o dechovku, big beat nebo elektronickou hudbu. Mým názorem a odpovědí je „jednoduchost“.

Jednoduchost je ta skrytá ingredience. Pokud je skladba jednoduchá, má větší šanci na úspěch a oslovení většího publika. Píseň by měla mít rytmus, neměla by mít složitý text, měla by být zvučná, rýmovaná a přesně frázovaná. V hudbě dobře funguje princip kontrastu, opakování nebo jednotnosti stejně jako v jiné sféře designu.

Lidé jsou obecně jednoduší a mají rádi jednoduché věci. Existují procenta lidí,  kteří dokáží ocenit složitosti. Kde se vlastně berou takoví lidé? Jsou to lidé, kteří se hodně vzdělávají a prohlubují své znalosti. Vzdělaný člověk, který dlouho působí na akademické půdě často ztrácí smysl pro jednoduchost. Používá složité výrazy a neumí věci vyjádřit jednoduše. Zbytečně komplikuje. Když se člověk věnuje určitému tématu do hloubky, více mu rozumí a více nad ním přemýšlí. V tu chvíli hledá automaticky problémy a složitosti a ztrácí schopnost mluvit o tomto tématu jednoduše.

A pojďme se vrátit k hudbě. Pokud se jí člověk věnuje celý život a má ji třeba vystudovanou, tak jde pravděpodobně o virtuosa nebo člověka s dovednostmi, který se virtuosovi blíží. Takový člověk nebude chtít hrát celý život jednoduchý big beat. Bude chtít jít hlouběji a hledat nové tóny a používat nestandardní stupnice. A najednou se ocitáme ve vážné hudbě nebo jazzu, které jsou charakterizovány svoji složitostí a pestrostí. Taková hudba je určená pro náročnější publikum. Není pro každého.

Pokud se zeptáte průměrného člověka, jestli se mu líbí jazz nebo vážná hudba, pravděpodobně odpoví, že ne. Taky proč, když je na poslech tato hudba složitá až nezáživná. A nejde o to, že se používají dechy nebo smyčce. Existují interpreti, kteří dokážou s těmito nástroji složit jednoduchou hudbu, která se lidem líbí. Složitou muziku si poslechne pouze vybrané publikum. To je důvod, proč je populární hudba oblíbenější než vážná.

Zamyslete se, jaké písně mají lidé nejčastěji rádi. Jednoduché. Takové, které si mohou zazpívat. Mají jednoduchou strukturu a opakují se, takže si je snadno zapamatují. Rád bych to ukázal na příkladech, které mi jsou blízké.

Kolem roku 2005 jsem byl velký fanda do kapely Green Day jako spousta dalších lidí. Jejich koncert mě motivoval začít hrát na kytaru. Během pár měsíců jsem se jako samouk naučil hrát hromadu jejich písní. Zpětně si říkám, jak jsem to dokázal? Green Day hrají jednoduchou rockovou hudbu s rázným zvukem a příjemnými ne příliš složitými melodiemi. Charakteristickým znakem většiny jejich písní je použití silových akordů. To jsou akordy, které jsou velmi snadné na naučení. Stačí se naučit držet jeden hmat a zahrajete libovolnou píseň. Jak jednoduché. Zjistil jsem, že YouTube je doslova zaplavený předělávkami písní od Green Day. Jsou totiž velmi prosté na naučení. A přesto, že jsou tak jednoduché, oslovily celý svět.

Obecně jsou mezi lidmi oblíbené big beatové, rockové nebo popové kapely. Hrají jednoduchou hudbu. Bicí jsou jednoduché a úderné. Kytary ostré a nepřeplácané. Posledních pár let jsem fanda do české kapely Chinaski. Jejich písně oslovují obrovské publikum a snad více jak 20 let se bez pauzy objevují v rádiích. Schválně si zapněte rádio. Minimálně jednou denně tam jednu z jejich písní uslyšíte. Říkal jsem si, čím to je, že jejich písně má tolik lidí rádo? Jejich texty jsou zajímavé, jednoduché a mají hloubku. Jsou až básnické. Nejsou však příliš složité. Lidé je pochopí a snadno se je naučí. Každá píseň graduje. Udržuje v posluchači napětí. Ty písně jsou zkrátka navržené tak, aby si je posluchač poslechnul až do konce.

A to je ten správný design. Design hudby. Jak navrhnout hudbu, aby byla zajímavá, ale přitom co nejméně komplikovaná? Ja udržet posluchačovu pozornost? To je ten stejný design, jako když navrhujete web. Musíte vést uživatele za ruku a udělat ho jednoduchý. Chcete, aby si každou stránku přečetl celou. Nesmíte ho přeplácávat zbytečnostmi a dělat cestu složitou.

Ano, existují složité věci. Jak v hudbě, tak jiném odvětví. A to neznamená, že to je špatně. Všechno má svého zákazníka / uživatele / posluchače. Jedno je však jasné. Jednoduchým věcem rozumíme všichni. S rostoucí složitostí velikost publika klesá a třídí se.

Proto ať už navrhujete web, oblečení, produkt, interiér nebo píseň, zaručenou cestou k úspěchu a dobrému designu je jednoduchost.

south
Mentoring pro UI designéry

Rozbory UI designů

Vytvořte si web bez nutnosti kódovat

Vytvořte si web
bez nutnosti kódovat